Styrelsemöte 2005-02-07

Tid: 19.30

Plats: Hemma hos Per Stenelund

Närvarande:Kristina Johansson, sekr.

Pär Landfors, ledamot

Per Stenelund, ordf.

Henry Willman, ledamot

  1. Mötets öppnande
  1. Justerare: Pär Landfors utsågs att jämte ordförande justera protokollet
  1. Ekonomi.

Kassören gick igenom årsbokslutet med övriga styrelsen. Vi noterar att plusresultatet för 2004 förs över till nästa års resultat och att slutrapporter för förra årets musikfest är skickad till bidragsgivarna Luleå Kommun, Avans byautvecklingsgrupp och Landstinget Kultur.

  1. Musikfesten.

Bra respons från besökare och spelmän. Datum för tackmiddagen för funktionärer och hjälpande händer föreslås till lördag 12 mars, i samband med årsmötet. Förslag till förbättringar inför årets evenemang:

  • Stämmovärdar som kan avlasta Per och ge information om aktiviteterna.
  • Spellista som anslås på scenerna.
  • Bruno Ekberg som konferencier på huvudscenen.
  • Spelmanstaxi – traktor och vagn som skjutsar runt musikanterna under marknadsdagen.
  • Prova-på-tält med instrumentprovning på marknadsplatsen.
  • Datum för musikfesten bestämdes till 11-14 augusti.
  1. Årsmöte

Årsmötet kommer att äga rum lördag den 12 mars 2005 kl. 13.00 i Föreningshuset. Kassören skickar årsbokslut till revisor Johnny Eriksson. Styrelsen beslutar föreslå att föreningen skall ordna Buskspel i Avan i augusti.

  1. Spelträffar

Träff på Hindersön kommer att ordnas i slutet av mars i regi av Hindersöns byaförening. Norrbottens Spelmansförbund har inbjudit oss att delta på sitt årsmöte och efterföljande spelträff den 5 mars 2005, Per Stenelund kommer att åka dit.

  1. Mötets avslutande.

Vid pennan:

Kristina Johansson, sekr

Justeras:

Per Stenelund, ordf.                   Pär Landfors, justerare